Autor: will
Odoslané: 25.06.2012 - 11:57
Predmet: CML a otehotnenie
Dobrý deň, môj priateľ je už tretí rok v liečbe CML. Časom by sme chceli bábätko. Avšak v tomto máme veľké otázky - asi najviac ja. Po akej dlhej dobe liečby je možné začať so snažením, keď lieky na CML sú doživotné? Musia sa vysadiť? Aké sú riziká? Je vôbec možné počať zdravé bábätko? Keď už u zdravých ľudí je vysoká miera rizikovosti? Ďakujem veľmi pekne za akúkoľvek odpoveď
Autor: MUDr. Zuzana Sninská
Odoslané: 05.09.2012 - 19:25
Predmet: re: CML a otehotnenie
Dobrý deň,
Keďže liečba CML zaznamenala v posledných rokoch veľmi výrazný posun, posun samozrejme nastal aj v oblasti prípadnej gravidity u týchto pacientov. U mužov je situácia o niečo jednoduchšia ako u žien. Ideálny stav je nasledovný: Pacient by mal byť liečený inhibítorom tyrozínkinázy (imatinib, nilotinib alebo dasatinib) a mal by dosiahnuť optimálnu odpoveď, teda tzv. veľkú molekulovú remisiu, v trvaní 24 mesiacov. Pri plánovaní gravidity by mal pacient (muž) s touto ideálnou odpoveďou liečbu prerušiť (odporúča sa na 2-3 mesiace, aby prebehla normálna spermiogenéza neovplyvnená liečbou) a pokúsiť sa o počatie. Nie vždy sa otehotnenie podarí ihneď, niekedy je potrebné liečbu prerušiť aj na niekoľko mesiacov. V tomto období je potrebné monitorovať molekulovú odpoveď, a pokiaľ nedôjde k jej strate, môže byť liečba naďalej prerušená. Hneď po potvrdení gravidity sa potom u pacienta pokračuje v predtým fungujúcej liečbe.
Ojedinelé skúsenosti s graviditou máme aj na našom pracovisku, kde máme už 3 zdravé deti (2 pacientky a 1 pacient s CML). Ochorenie nie je dedičné, nemusíte sa teda obávať, že by ho Vaše bábätko od otca zdedilo. Držím Vám obom palce v snažení a postup konzultujte so svojím ošetrujúcim lekárom.
Príspevkov: 2 - Strán (1): [1]
Ak chcete pridať novú tému alebo príspevok, musíte byť prihlásený